Njoftimi për zhvillimet në Shqipëri pas vrasjes së Klodjan Rashës.


Komunistët me kujtim , një rrjet komunistësh nga Greqia, ne po ndjekim nga afër zhvillimet në Shqipëri dhe do të dëshironim të shprehnim zemërimin tonë për vrasjen e 25-vjeçarit Klodjan Rashë, në 8 dhjetor 2020, nga forcat e represionit shtetëror. Ne gjithashtu do të dëshironim të shprehnim solidaritetin tonë internacionale me mijëra protestuesve në rrugët e Tiranës por edhe në te gjithë Shqipëri të cilët kanë vendosur bllokime rrugësh ditët e fundit, sulmuan ndërtesat qeveritare dhe me të drejtë shprehën zemërimin e tyre për vrasjen. Protestuesit në Shqipëri kanë treguar edhe një herë se nuk janë të gatshëm ta lënë sulmin e shtetit pa përgjigje, siç kanë bërë në raste të tjera, në betejat proletare dhe studentore. Në Shqipëri, Greqi, edhe në pjesa tjetër e Ballkanit dhe Evropës, me kalimin e kohës bëhet gjithnjë e më e qartë që nën maskën e koronavirusit, dominimi kapitalist vazhdon të mbrojë, autoritarizmi  – militarizmit regjimin dhe demokracinë borgjeze. Regjimi i përjashtimit tenton të bëhet rregull sepse ata e dinë shumë mirë se kriza e re e kapitalizmit do të jetë më e madhja në historinë e tij. Kjo vrasje nuk është një aksident. Shteti borgjeze miraton ligje që rrisin dhunën kundër të shtypurve, ndalojnë trafikun, shtrijnë regjimin e kontrollit mbi ato që ata tani i quajnë “popullata të panevojshme”. Por ne nuk jemi të gatshëm t’u japim atyre jetën tonë. Me betejat e përbashkëta internacionaliste, komuniste në Ballkan, Evropë dhe botë ne mund të provojmë që përbindëshi nuk është i pathyeshëm. Në Athinë, Paris, Tiranë, metropolet e tjera Ballkanike dhe Evropiane, armiku është i zakonshëm. Për kryengritjet revolucionare komuniste të së ardhmes.

Komunistët me kujtim

Greqi, 13 dhjetor 2020

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s